Dodatki komunijne dla chłopca

Aby chłopiec wyglądał szykownie w dniu swojej Pierwszej Komunii nie wystarczy zadbać o dobrze skrojony garnitur, czy odpowiednią albę. Bardzo ważną rolę odgrywają także odpowiednio dobrane dodatki, nadające całości odświętny charakter.

Jeżeli w danej parafii obowiązuje jednolity strój w postaci alby, wówczas należy dokupić jedynie spodnie w kantkę i eleganckie obuwie. W przypadku jednak gdy dopuszcza się dowolność ubrań, wachlarz proponowanych dodatków jest zdecydowanie szerszy.

Koszula pierwszokomunijna powinna być przede wszystkim biała, gładka lub z delikatnym, prążkowanym deseniem. Gdy zamiast garnituru wybraliśmy wytworny frak, to koszula także powinna być dopasowana- ze stojącym, łamanym kołnierzem, szerokimi rękawami zwężanymi przy końcach, a do tego obowiązkowe lakierki. Do smokingu, z atłasowymi wyłogami marynarki, dopuszczalna jest tradycyjna koszula z wykładanym, usztywnianym kołnierzykiem, ale koniecznie zwieńczona elegancką muszką.

Polecane są koszule z długimi, podwijanymi rękawami i usztywnianymi mankietami, które można jednak zamienić na krótki rękaw w przypadku wysokiej temperatury. Efektownie wyglądają te wyposażone w plisę zakrywającą guziki lub z kołnierzykiem obszytym ciemnym nićmi.

Gdy kupiliśmy garnitur dwuczęściowy, czyli złożony z marynarki i spodni, można do tego dokupić komplet, składający się z ozdobnej kamizelki, muszki (lub krawatu) i butonierki, w jednolitym kolorze i wzorze.

Do klasycznych garniturów pasują zarówno krawaty, jak i muchy. W przypadku krawatu, ważne aby nie był za długi i za szeroki, szczególnie gdy chłopiec jest drobnej  budowy ciała. Dobrze sprawdzą się wąskie i krótkie, najwyżej 25-centymetrowe, krawaciki lub gustowne muchy na gumce, albo tzw. muszniki w formie uciętego na ukos krawatu z ozdobnym wiązaniem. Z kolorem i wzorem tych dodatków jest zdecydowanie większa dowolność, niż w przypadku wyboru garnituru i koszuli, jednak niezmiennie preferowane są stonowane barwy- odcienie grafitu, granatu, brązu, czy zieleni oraz proste i delikatne wzory- prążki, paski, kratki.

Zwieńczenie całości stanowią eleganckie obuwie. Najczęściej wybierane są klasyczne półbuty sznurowane, z nieco dłuższym noskiem. Popularny jest także krój mokasynów.  Zazwyczaj są matowe, choć zdarzają się także lakierki (szczególnie w połączeniu z frakiem). Często skórzane, zamszowe, zapewniające komfort noszenia albo w zdecydowanie tańszej wersji z tworzyw sztucznych. Pojawiają się również buty zapinane na rzep, łączące elegancję z praktycznością. Kolor obuwia uzależniony powinien być od koloru garnituru. Ważne aby np. nie łączyć kremowych butów z białym garniturem, ani odwrotnie- białego obuwia z kremową górą.

Zatem jak widać, bogactwo dodatków to nie wyłączna domena dziewczęcych strojów, ponieważ także do chłopięcych garniturów znajdziemy mnóstwo urozmaiceń. Najważniejsze jednak, aby wszystkie elementy ubioru tworzyły spójną, elegancką i jednocześnie skromną całość.