Garnitury chłopięce: białe, czarne, granatowe

Niezwykle ważnym elementem przygotowań pierwszokomunijnych jest zakup odpowiedniego stroju. Dotyczy to także chłopców, którzy podobnie jak dziewczynki, chcą w tym dniu prezentować się wyjątkowo odświętnie.

W tych parafiach, gdzie obowiązuje jednolity ubiór, nie ma problemu z wyborem konkretnego fasonu. Chłopcy wówczas zakładają śnieżnobiałe alby przewiązywane w pasie ozdobnym sznurem lub proste komże z rozszerzanymi rękawami, a do tego białe spodnie w kantkę. W przypadku, gdy dopuszczona jest dowolność strojów, rodzice wraz z synem wyruszają na zakupy w poszukiwaniu odpowiedniego garnituru.

Na ogół preferowane są białe garnitury, symbolizujące niewinność i czystość lub kremowe o klasycznym kroju. Wybierając tę opcję należy zadbać o dodatkowy strój na przyjęcie komunijne, ponieważ białe rzeczy szybko się brudzą szczególnie gdy noszone są przez dzieci.

Coraz częściej pojawia się praktyczna alternatywa w postaci ciemnych- czarnych, granatowych lub grafitowych  garniturów chłopięcych. Poza tym, że są zdecydowanie bardziej odporne na zabrudzenia, to ponadto można je założyć także  na wiele innych uroczystych okazji. Ważne aby kolor garnituru był dopasowany do karnacji chłopca. W przypadku blondynów z jasną cerą najlepiej sprawdzą się grafitowe i granatowe odcienie, natomiast dla brunetów o śniadej cerze- czarne.

Najchętniej kupuje się trzyczęściowe komplety, złożone z jedno- lub dwurzędowej marynarki talkowanej, prostej lub z rozcięciem, spodni z kieszeniami i gumką w pasie oraz szykownej kamizelki. Szyte są na ogół z materiałów matowych, żorżety lub gabardyny, ale zdarzają się także tkaniny połyskujące, a nawet sztruks, czy lekki i przewiewny len. Najczęściej gładkie, choć coraz częściej pojawiają się również garnitury komunijne w pionowe pasy lub w delikatną kratkę.

Wytworną alternatywą dla klasycznych fasonów są fraki i smokingi z charakterystycznymi atłasowymi lub jedwabnymi wyłogami marynarki.

Dobrej jakości tkanina jest bardzo ważna przy wyborze garnituru. Najlepiej w tej kwestii sprawdzą się droższe wersje wełniane, bawełniane, lniane lub z domieszką jedwabiu. Przy czym najtańsze, a zatem najchętniej wybierane, są „nieoddychające”  materiały syntetyczne, takie jak poliester, czy elastyn.

Jeżeli zakup garnituru mamy już za sobą, warto pomyśleć o odpowiednich dodatkach. Preferowana jest biała,  gładka koszula, szczególnie w sytuacji gdy wybraliśmy ciemny garnitur oraz obowiązkowo krawat albo muszka. Do fraku natomiast należy założyć  koszulę z charakterystycznym stojącym, łamanym kołnierzem. Natomiast kolor i typ obuwia trzeba również starannie dobrać do całości.

Wybór odpowiedniego modelu garnituru uzależniony jest przede wszystkim od stopnia zamożności rodziców i mimo, iż nie są tak bogato zdobione jak dziewczęce sukienki komunijne, to i tak bywają bardzo drogie, szczególnie te wykonane z najlepszych gatunków tkanin.